2018 tavasza óta a Zöld Szatmár Csoport folyamatos akcióiról értesül a közvélemény, zajlanak a faültetési tevékenységek és egyéb zöld akciók. Ezek kapcsán beszélgettünk el Sásvári Zsolt alapító taggal, aki örömmel válaszolt szerkesztőségünk kérdéseire.
–Beszélj pár szóban a Zöld Szatmár Csoportról. Ennek céljairól, létrejöttének okáról, főbb tevékenységeiről!
– A Nepi helyén kivágott fák miatt kezdődött egy vita: volt egy felháborodás azok részéről, akik szerint inkább zöldövezetté kellett volna alakítani ezt a nagy területet a város központi részén. Ennek kapcsán alakult meg 2018. április 1-jén a Zöld Szatmár csoport.
Pár napon belül sikerült megszervezni 4 faültetési akciót, amihez az erdészeti hivatal adott facsemetéket, a városi önkormányzattól is sikerült engedélyt szerezni, majd megszerveztük az elültetett fácskák locsolását is.
A Facebook-on létrehoztunk egy csoportot Zöld Szatmár – Sătmarul Verde néven és ugyanezen a néven egy oldalt is. Itt lehetőség van környezetvédelmi ötletekkel előállni, különféle zöld akciókat szervezni.
Főbb tevékenységeink a faültetésen kívül: a tavaly utcakert szépségversenyt és hulladékgyűjtést is szerveztünk. A legfontosabb célunk, hogy ösztönözzük a lakosságot a környezettudatos viselkedésre, hogy magáénak érezze a régi fákat, valamint amiket most ültet a polgármesteri hivatal és azokat, amiket mi ültetünk. Úgy gondoljuk, hogy az akcióink által közelebb tudjuk hozni a természetet a lakossághoz.
– Hány aktív tagja van a kezdeményezésnek, milyen gyakorisággal szerveztek faültetési, stb. akciókat? Idén hány facsemetét ültettetek, melyek voltak azok a helyszínek, ahol a legnagyobb szükségét éreztétek a "beavatkozásnak"?
– Van egy szűkebb 5-8 tagból álló csapat, aki próbál mindig ott lenni az eseményeken, ezen kívül még van 30-40 aktív tag, viszont több mint 200 embert, ebből sok gyereket is megmozgattunk az akcióinkkal.
A Facebook csoportunkhoz több mint 750-en csatlakoztak, az oldalunkat több mint 1100-an követik.
A helyszíneket próbáljuk minél szélesebb körben megvitatni a Facebook-on, majd egyeztetünk a polgármesteri hivatallal. A lényeg az, hogy Szatmáron és a közvetlen közelében legyen.
Idén például a Hegyi út/Lucian Blaga utca mellett az Alecu Russo utcán ültettünk, utóbbi azért volt kitűnő helyszín, mert a fák játszóterek mellé kerültek, így árnyékot tarthatnak a gyerekeknek a nyári melegben.
– Hol érzitek még úgy, hogy elkelne még néhány facsemete? Egyáltalán mennyire találjátok zöldnek a várost?
– A városban az elmúlt 2 évben nagyon sok fa el lett ültetve, de mindig akadnak helyek ahova lehet még ültetni. A főbb probléma a bevásárlóközpontok zöld övezeteivel van, ahova az illetékesek csak füvet ültetnek, fákat sokkal kevésbé, hiszen azokat jobban kell gondozni és takarítani a leveket utána. Jó irányba halad a város, nyitottak ebben az irányban, az Erdészeti Hivatal is folyamatosan biztosítja a csemetéket.
– Saját zsebből finanszírozzátok akcióitokat, vagy vannak jó indulatú támogatói is a különböző kezdeményezéseknek, vannak olyanok, akik igyekszenek felkarolni az általatok képviselt célokat?
– Támogató nagyon kevés van. Az utcakert szépségversenyen voltak támogatók, pólókat kaptunk nagyon kedvezményes áron, kesztyűket kaptunk ajándékba. Van egy nagyszabású tervünk, amihez próbáltunk támogatókat találni, de nagyon keveset sikerült eddig.